Për futbollistin më të mirë të vitit 2016 vota kanë dhënë kapitenët dhe trajnerëte e ekipeve kombëtare. Goran Pandev i Maqedonisë, votë maksimale i ka dhënë Kristiano Ronaldos,në rend të dytë ka pasur Messin, ndërsa i treti ka qenë Griezman. Përzgjedhësi i Shqipërisë, Gianni De Biasi, ka votuar me pikë maksimale bashkëkombësin e tij portierin e Italisë dhe Juventusit, Gianluigi Buffon. Në vend të dytë ai ka lënë Cristiano Ronaldon e në të tretin Lionel Messin.  I saktë në renditje është treguar kapiteni Ansi Agolli që ka dhënë pikë maksimale për Ronaldon, ndërsa Messin la në vend të dytë e Antoine Griezmannin të tretin. Ky ështi linku, ku  mund të shihni kush si ka votuar për futbollistin më të mirë në botë.

http://resources.fifa.com/mm/document/ballon-dor/playeroftheyear-men/02/86/27/05/faward_menplayer2016_neutral.pdf

 

 

Shpërndaj me